Датум: 24. Maj 2024 23:43 Категорија: Новости
Дана 20. маја 2024. године ученици четвртог разреда матичне школе у Сопоту и ученици другог и четвртог разреда издвојеног одељења у Центру били су на једнодневном излету и том приликом посетили Крагујевац, Тополу и Орашац.
По окупљању ученика у дворишту Школе и прегледу аутобуса од стране МУП-а Сопот, ученици су се сместили у аутобус у пратњи учитељица. По доласку у Крагујевац, ученици су најпре посетили ,,Музеј 21. октобар" посвећен страдалима 21. октобра 1941. године. Кустос Музеја је ученике упутио, на начин прилагођен узрасту ученика, на историјске чињенице о Другом светском рату и следу околности услед којих је дошло до стрељања људи. Ученици су могли да виде поставку у којој су слике страдалих, њихова документа, поруке члановима породице, како је изгледала свакодневица Крагујевчана у периоду између два рата, прочитају један од рукописа наше велике песникиње Десанке Максимовић из 1969. године у ком објашњава настанак поеме ,,Крвава бајка“, прочитају поему извезену на платну.
Простор на ком је извршено стрељање претворен је у Меморијални парк ,,Шумарице", а који су ученици наше школе посетили кроз панорамско разгледање спомен-парка. Кустос Музеја је ученицима представила споменике овог парка и симболику истих.
Ученици су потом посетили Акваријум на Природно-математичком факултету у Крагујевцу у ком има око 200 акваријума са живим светом слатких вода.
Потом је уследила посета места подизања Првог српског устанка – Орашца, где су ученици упознати од стране кустоса ,,Музеја Први српски устанак“ са локацијом Марићевића јаругом на којој је Устанак подигнут од стране Карађорђа. Након обиласка Марићевића јаруге, ученици су посетили ,,Музеј Првог српског устанка“ у ком су видели како је изгледала униформа устаничке војске, оружје, судови, историјске карте и књиге које сведоче о Устанку. У близини Музеја, налази се и Црква Вазнесења Господњег коју су ученици такође обишли. Ученици су посетили и простор испред спомен-школе под називом ,,Први српски устанак“, где се налази споменик Карађорђу чија је ауторка српска вајарка Дринка Радовановић.
На крају излета, посетили смо знаменитости Тополе: Карађорђев конак, кућу Краља Петра и спомен-цркву Светог Ђорђа у којој се налази маузолеј династије Карађорђевић. У Карађорђевом конаку ученицима је кустос Музеја који се налази у комплексу, говорила о животу људи у време Устанка, начину ратовања српског народа, самом Карађорђу, његовим личним предметима, Карађорђевом топу ,,абердару“ или ,,гласнику“ из 1812. године и осталом.
Потом смо посетили кућу Краља Петра Првог у коју се он уселио како би надгледао радове око изградње цркве, а која је била намењена пароху цркве. У кући је изложба уметничких портрета чланова породице Карађорђевић, документи међу којима је и онај у ком Аустроугарска објављује рат Југославији, уметнички рад од непроцењиве вредности под називом ,,Тајна вечера“ израђен у седефу и остали предмети. Кустос Музеја нас је упознала са поставком коју смо потом обишли. Велелепну белу цркву чију фасаду чини бели мермер са оближње планине Венчац, а која је посвећена Светом Ђорђу посетили смо на крају нашег обиласка. Кустос нас је упознао са занимљивостима ове цркве чију унутрашњост украшава мозаик на ком је 725 композиција у 15 000 боја. Лустер у цркви направљен је од оружја српске војске које се користило за пробој Солунског фронта 1918. године. У овој цркви је маузолеј породице Карађорђевић где је сахрањен и родоначелник династије Ђорђе Петровић.
Пошто смо направили кратку паузу на Опленцу, упутили смо се ка нашем Сопоту.