24. Decembar 2024 22:35Ученици су и ове године присуствовали Новогодишњем каравану Дечијег културног центра Београд који је одржан у сарадњи са Градском општином Сопот и Центром за културу. Глумци Јана Рокић, Никола Тодоровић, Горан Јоксић и Пеђолино су, заједно са хором наше школе, певали најлепше дечије песме. Ученици су решавали загонетке и помагали Деда Мразу да се присети који је његов најважнији задатак у новогодишњој ноћи.
06. Decembar 2024 14:11Под покровитељством Градске општине Сопо ученици 3/2 одељења са учитељицом Снежаном Влајић су у оквиру једносменског рада (плес), 4.12.2024. године, са плесном тачком ,,Другарство" учествовали на такмичењу ,,Фестивал сценских минијатура" у Лесковцу. Они су на овом такмичењу показали своје кративне и стваралачке способности у извођењу гимнастичких и ритмичких покрета и покупили велики аплауз лесковачке публике.
Ова изрека делује тако логично, здраворазумски и природно да скоро да нема особе која је не би узела здраво за готово. Не знам да ли је заиста потекла од чувеног римског владара и мислиоца, али делује као древни израз непроцењиве мудрости.
У стварном животу међутим, не да није примењива већ је тотална глупост.
Као прво, ми нисмо свемогући и не можемо увек да разликујемо оно што можемо или не можемо променити. Врло често се деси да нека ствар, за коју верујемо да је непромењива, може врло лако да се промени.
Пример који ја користим су интелигенција , како год је схватали и темперамент (нарав). Просто и једноставно, што више учимо, читамо, сазнајемо и размишљамо, то смо интелигентнији. Са друге стране, наш темперамент ( нарав) , начин на који доживљавамо емоције и реагујемо уопште је урођен, може се наравно ублажити и обликовати али не и променити. А то људи најчешће виде као ствар избора, начина понашања, васпитања ( превише си гласан, преосетљива си, што се стално повлачиш и пушташ да те газе, немаш довољно воље да нешто предузмеш итд, итд.)
Друго, да знамо како да решимо сваки проблем, анксиозности не би ни било. Анксиозност ( нервоза) је тако природна људска појава, да је њено потпуно одсуство психолошки поремећај сам за себе ( о томе другом приликом). Невоља настаје када се анксиозност отме контроли и почне да нам загорчава живот. У томе помажу технике и вештине за превладавање анксиозности. Биће речи о разлици између техника вештина, али суштина је у следећем: техника коју сте до те мере савладали у укључили у свакодневно функционисање постаје вештина.
Не постоје технике за елиминисање анксиозности, већ само за њихово превладавање , тј свакодневно превазилажење, ублажавање, смањивање и ограничавање анксиозности а у циљу побољшања свакодневног функционисања.
Има више врста техника, али овде ћемо говорити о основним, а то су технике физичког и чулног умиривања и опуштања. Немојте ово мешати са медитацијом, иако неке од ових техника могу бити део медитације, оне то нису. Почећу са своје омиљене три, а касније ћу наставити и са осталима
1. Бели шум ( звук фена, усисивача или сличних апарата). Фреквенција тог звука има физички ефекат на наше мождане таласе, и не само да смирује, већ побољшава пажњу и концентрацију. Постоје тврдње да сви волимо тај звук, јер је то начин на који беба у стомаку чује звуке из спољашње средине, који се вибрирањем преносе кроз плодову воду, али још треба да нађем баш научне изворе за овако нешто. Оно што могу лично да потврдим је да функционише. Ради спречавања енормног рачуна за струју, цркавања поменутих уређаја и очувања мира у кући постоје и бројни снимци на јутјубу, они који укључују само бели шум, и други са звуцима кише, ватре која пуцкета, ветра и сл. Ево линк за звук солидног квалитета
2. Дубоко дисање, тзв. дисање из дијафрагме То је начин дисања да сав ваздух увлачите у доњи део плућа и практично напумпате стомак а не грудни кош. И то радите врло полако. Потребно је негде око 2 до 5 минута да дубоко дисање оствари свој смирујући ефекат. То је она тзв. техника „стани и изброј до десет“ , а пре ће бити „стани и изброј од 120 до 300“. У сваком случају функционише, врло је лако за примењивање и кратко траје. Како се правилно изводи погледајте на следећем линку
3. Играње са кућним љубимцима ( ако немате љубимца , одмах набавите). Нема везе да ли је то пас, мачка, хрчак, зец, птица, па чак и корњача или гуштер (ако сте алергични на све поменуто имајте у виду да постоје бездлаке хипоалегренске мачке).
Сама интеракција са животињом је смирујућа. Наши љубимци комуницирају невербално, осетиће наше стање и покушаће да нас утеше, било мажењем било прављењем глупости које ће вас насмејати или ( зависности од глупости) изиритирати. У сваком случају ефекат је моменталан .
Остале технике које могу да помогну:
- мишићна релаксација, тј прогресивна мишићна релаксација. Погледајте видео овде , велики број психолога тврди да је јако корисна , моје лично искуство – одличан лек за несаницу . Ево линка за правилно извођење
- бити овде и сада - усредсредити се на дати моменат, такозвани мајндфулнес (mindfullnes), Више о томе можете наћи на интернету, тренутно је веома популаран како у психолошкој пракси, тако и међу лаицима.
- слушање пријатне и опуштајуће музике
- масажа
- излазак у природу ако је могуће
- чоколада, нарочито црна. Не само да у себи садржи састојке који подстичу добро расположење, већ и сам укус чоколаде активира сва чула укуса и скрене пажњу са узнемирености
Има још велики број техника, али ово су ( вероватно) најефикасније. А и ако наставим да пишем даље текст ће да има 50 страна.
Важно је запамтити, ове технике су само тренутно олакшање. У наредном тексту ће бити речи о техникама одвлачења пажње ( дистракције) , њиховој правилној употреби и како могу бити опасне.
Јелена Васић -психолог
ОБАВЕШТЕЊЕ: ТЕКСТОВИ СУ ИНФОРМАТИВНОГ КАРАКТЕРА НАМЕЊЕНИ НАСТАВНИЦИМА, УЧЕНИЦИМА СТАРИЈИХ РАЗРЕДА ОСНОВНЕ ШКОЛЕ И ЊИХОВИМ РОДИТЕЉИМА У ЦИЉУ ЕДУКАЦИЈЕ И ЕВЕНТУАЛНОГ УНАПРЕЂЕЊА ПСИХОЛОШКОГ ФУНКЦИОНИСАЊА. УКОЛИКО ВАШЕ ТЕГОБЕ ТРАЈУ ДУЖЕ ВРЕМЕ И ОЗБИЉНО ВАМ УГРОЖАВАЈУ ПСИХОФИЗИЧКО БЛАГОСТАЊЕ , ОДМАХ И БЕЗ ОДЛАГАЊА СЕ ЈАВИТЕ МЕДИЦИНСКОЈ УСТАНОВИ