24. Decembar 2024 22:35Ученици су и ове године присуствовали Новогодишњем каравану Дечијег културног центра Београд који је одржан у сарадњи са Градском општином Сопот и Центром за културу. Глумци Јана Рокић, Никола Тодоровић, Горан Јоксић и Пеђолино су, заједно са хором наше школе, певали најлепше дечије песме. Ученици су решавали загонетке и помагали Деда Мразу да се присети који је његов најважнији задатак у новогодишњој ноћи.
06. Decembar 2024 14:11Под покровитељством Градске општине Сопо ученици 3/2 одељења са учитељицом Снежаном Влајић су у оквиру једносменског рада (плес), 4.12.2024. године, са плесном тачком ,,Другарство" учествовали на такмичењу ,,Фестивал сценских минијатура" у Лесковцу. Они су на овом такмичењу показали своје кративне и стваралачке способности у извођењу гимнастичких и ритмичких покрета и покупили велики аплауз лесковачке публике.
Страх је једно од основних људских ( а и животињских) осећања, које има улогу да нас штити од опасности. Испољава се као врло непријатно узбуђено стање, које код нас активира механизам бекства или борбе. Код животиња а затим и код људи развио се као механизам одбране и заштите, страх је реакција нашег тела не само ума.
Самим тим он је природна појава, неизбежна у одређеним ситуацијама, веома корисна када смо у стварној опасности. Али када се не налазимо у стварној, по живот угрожавајућој опасности сада и у овом моменту, а наш ум и свест виде ситуацију и догађај као опасан, страх уместо да нам помаже да се заштитимо, изазива код нас тиху патњу, стање повишене узнемирености, преосетљивости, раздражљивости. И то најчешће називамо анксиозност
Иако звучи као неки много озбиљан психолошки проблем, анксиозност преведена на српски значи нервоза и узнемиреност. Такође је природна појава, у неким моментима неизбежна, али је за разлику од страха готово увек штетна по особу која је осећа. Не можемо је увек избећи, али је можемо умањити , о чему ће бити речи у наредном тексту.
Да би смо разумели шта је анксиозност најлакше ју је описати кроз неке од примера:
Узнемиреност пре јавног наступа
Предиспитна или тестовна анксиозност – узнемиреност пре неке провере знања, теста или испита
Анксиозност приликом упознавања нових људи
Анксиозност приликом промене средине , пресељења, новог посла, нове школе
Овакве ситуације ће код сваког изазвати узнемиреност до одређене мере и то само по себи не представља проблем.
Проблем и патња настају када је ова узнемиреност изузетно јака , толико јака да блокира особу у свему. Нпр. предиспитна анксиозност доводи до тога да студенти избегавају испите , не због тога што не науче већ не могу да поднесу притисак и узнемиреност.
Други проблем који може да настане је када се та узнемиреност расплине па се увек осећамо благо узнемирено да да не знамо због чега. Најчешћи узрок је велика количина стреса којој смо изложени или неки догађај, ситуација или активност која нас узнемирава а ми или нисмо свесни или не желимо да признамо ни самом себи да нас нешто узнемирава.
У наредном тексту биће речи о начинима превазилажења анксиозности, али за почетак, први и основни корак је прихватање да узнемиреност постоји. Прихватање да је то сасвим у реду и људски, прихватање да то не значи мањкавост било које врсте, Многи људи покушавају да затрпају анксиозност различитим активностима, али ако је не прихвате и не нађу узрок она ће се враћати као бумеранг, најчешће све јаче и јаче. Тако да је најважнија ствар прихватање да нам је тешко, да нас нешто тишти и узнемирава, а касније можемо и открити тачно шта да би смо проблем успешно решило.
Јелена Васић - психолог
ОБАВЕШТЕЊЕ: ТЕКСТОВИ СУ ИНФОРМАТИВНОГ КАРАКТЕРА НАМЕЊЕНИ НАСТАВНИЦИМА УЧЕНИЦИМА СТАРИЈИХ РАЗРЕДА ОСНОВНЕ ШКОЛЕ И ЊИХОВИМ РОДИТЕЉИМА У ЦИЉУ ЕДУКАЦИЈЕ И ЕВЕНТУАЛНОГ УНАПРЕЂЕЊА ПСИХОЛОШКОГ ФУНКЦИОНИСАЊА. УКОЛИКО ВАШЕ ТЕГОБЕ ТРАЈУ ДУЖЕ ВРЕМЕ И ОЗБИЉНО ВАМ УГРОЖАВАЈУ ПСИХОФИЗИЧКО БЛАГОСТАЊЕ , ОДМАХ И БЕЗ ОДЛАГАЊА СЕ ЈАВИТЕ МЕДИЦИНСКОЈ УСТАНОВИ